Haber Sırası

SpaceX’ten 4 bin uydu ile yüksek hızda internet projesi!

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, dünya yörüngesine 4,425 uydu fırlatarak dünyanın her yerine yüksek hızda internet sağlamayı hedefliyor.

SpaceX’ten 4 bin uydu ile yüksek hızda internet projesi!
23 Kasım 2016 - 22:23 'de eklendi ve 247 kez görüntülendi.

Amerikalı girişimi Elon Musk Dünyanın yörüngesine 4000 uydu yerleştirerek yüksek hızlı internet sağlamak istiyor. Musk, güneş enerjisiyle çalışan 4000’den fazla uydu ile 1000 kilometre çapında bir alana internet bağlantısı sunmak için kolları sıvadı.

Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, teknoloji dünyasının geleceğe yön veren projelerine bir yenisini daha ekledi. Amerikalı girişimci Elon Musk, 4 bin uydu ile yüksek hızda küresel internet bağlantısı sağlamak istiyor.

Amerikalı girişimci tüm dünyaya kesintisiz ve hızlı internet bağlantısı sunmak için düğmeye bastı. Sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX’in alt yapısını kullanarak dünya yörüngesine güneş enerjisiyle çalışacak 4 binden fazla uydu yerleştirmek istiyor. Gerekli izinler için hazırlanan dosya Amerikalı kurumlara teslim edildi. Proje ile 1060 kilometre çapın bir alana geniş bant internet bağlantısı sunulması hedefleniyor.

SpaceX şirketi 15 Kasım’da Amerikan Federal Haberleşme Komisyonu’ndan dünyanın yörüngesine 4.425 uydu göndermek için gerekli izni talep etti. Yüzlerce uydunun dünyanın yörüngesinde daire çizmesi sağlanarak ölü bölgelere de internet bağlantısı sağlaması planlanıyor. SpaceX’in uzaydan internet bağlantısı sağlamayı hedeflediği proje kapsamında, ilk prototip uydunun 2017’de yörüngeye fırlatılması bekleniyor. Şirketin projesi başarılı olursa, internet bağlantısı yakın gelecekte artık sorun teşkil etmeyecek gibi görünüyor.

SpaceX uydular yörüngeye konuşlandıktan sonra, sistemin Dünya yüzeyinin neredeyse tüm bölümlerini kapsayacağını ve bu nedenle prensip olarak dünyanın her yerine global internet bağlantısı hizmeti sunma yeteneğine sahip olacaklarını açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER