Haber Sırası

SUP (Stand Up Paddle-Kürek Sörfü): Son dönemlerin en gözde su sporu!

Son dönemlerin en gözde su sporu SUP (Stand Up Paddle ya da Kürek Sörfü) nasıl yapılır? Kürek Sörfü nedir? tüm detaylar haberimizde.

SUP (Stand Up Paddle-Kürek Sörfü): Son dönemlerin en gözde su sporu!
14 Temmuz 2015 - 0:29 'de eklendi ve 1123 kez görüntülendi.

Sosyal medyacıların en sevdiği fotoğraf karelerinden oldu. Hani şu, bir sörf tahtasının üzerinde, ayakta kürek çekerek suda ilerlerken çekilen havalı fotoğraflar. Biz bu yazıda ne GoPro’lara ne de işin sosyal medya kısmına değineceğiz. İşin sportif kısmından bahsedeceğiz. Yani son yılların en gözde su sporlarından biri olan SUP, yani açılmış haliyle Stand Up Paddle ya da Türkçe adıyla kürek sörfü.

Bu tıpkı suyun üzerinde yürümek gibi. Aslında yürümekten tek farkı adımlarınızla değil kol gücüyle yürümeniz. Yapması da son derece basit. Dengeli bir şekilde board’un üzerine çıkıyor, yine iki yana dengenizi eşit bir şekilde vererek ayağa kalkıyor ve dizlerinizi hafifçe bükerek kürek çekmeye başlıyorsunuz. Aslında basit dediğimize bakmayın. Suyun üzerinde dengede durmak o kadar da kolay değil. Ayrıca düz bir şekilde ilerleyebilmek için bir sağdan bir soldan kürek çekmek de. Ancak kısa süreli bir dersin ardından yapmayı öğrenebilir ve bir daha o board’un üzerinden inmek istemeyebilirsiniz. Fotoğraflarda görüp de vücudu yormadığını düşünüyorsanız işte burada yanılıyorsunuz. Bir saatin sonunda kaslarınızdaki ağrıyı hissedince vücudunuzun her santimetrekaresinin çalıştığını anlayabilirsiniz. Genellikle durgun sularda yapılan bu sporu artık dalgalı denizlere taşıyanlar da var. Bu elbette daha ileri bir aşama.

SUP (Kürek Sörfü) Tarihçesi

Kürek sörfünün kökeni Hawaii yerlilerine dayanıyor. Hawaii dilinde bu sporun adı Ku Hoe He’e Nalu, anlamı ise “dalgada ayağa kalkmak, kürek çekmek ve sörf yapmak”. Yakın geçmişte bu sporun yeniden ortaya çıkması Amerikan sörf camiasının kült gruplarından The Beach Boys sayesinde olmuş. Grup 1960’lı yıllarda uzun board’larla (long board) meşhur Waikiki Plajı’nda salınınca bir anda herkesin dikkatini çekmiş. Bugün bir spor haline dönüşmesi ise 2004 yılında birkaç ABD’li sörfçünün Hawaii’deki Makaha Plajı’nda büyük bir yarış düzenlemesiyle olmuş.

Aşağıdaki videoyu izleyerek Kürek Sörfü başlangıç eğitiminin ilk dersini online olarak alabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER