Haber Sırası

Suriye’deki savaşta Rakka neden önemli?

Rakka neden önemli? Suriye Demokratik Güçleri öncülüğünde Rakka’yı DAEŞ’ten temizlemek için başlatılan operasyonda son durum nedir?

Suriye’deki savaşta Rakka neden önemli?
07 Kasım 2016 - 21:52 'de eklendi ve 390 kez görüntülendi.

DAEŞ, 2014’te Suriye’nin kuzeyindeki Rakka’da hilafet ilan ederek tanklarla kutlama yaptı. 2014’ün başından beri DAEŞ’in elinde bulunan Rakka, örgütün kalesi olarak görülüyor. Rakka’nın nüfusu 350 bini buluyor. Fırat Nehri kıyısındaki kent, özellikle tarım bölgelerini birbirine bağlayan yolların birleştiği bir kavşak noktasında yer alıyor. Bu nedenle de stratejik öneme sahip.

DAEŞ’in ele geçirmesinin ardından kentin dış dünyayla bağlantısıysa tamamen kopmuş durumda. Rakka’da yabancı kanalların izlenmesi ve internet yasaklandı. Siviller de DAEŞ’in izni olmadan Rakka’dan çıkamaz hale geldi. Rakkalılar’dan ağır vergiler alan DAEŞ, ayrıca kentte kırbaç ve taşlanarak öldürme gibi sert cezalandırma yöntemleri uyguluyor.

Bu haberlerle dünya basınına konu olan Rakka, bugünlerde yeniden yoğun bir şekilde gündemde. Zira Suriye Demokratik Güçleri, kenti DAEŞ’ten almak için operasyon başlattıklarını duyurdu. DAEŞ militanlarının da sivillerin arasına karışarak ve tüneller kazarak bu operasyona hazırlık yaptığı söyleniyor. DAEŞ’in Rakka’dan hiçbir sivilin çıkmasına izin vermediği ve operasyon sırasında halkı kalkan olarak kullanmayı planladığı yönünde de haberler var. Bu nedenle Rakka’yı almak için başlatılan operasyonun, zorlu ve uzun olabileceğine dikkat çekiliyor. Ancak uzmanlar Rakka’nın ele geçirilmesiyle DAEŞ’in ağır darbe alacağı ve Suriye’deki etkinliğini tamamen kaybetmeye başlayacağını vurguluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER