Haber Sırası

Taşınabilir Şarj Aleti satın alırken nelere dikkat edilmeli?

Taşınabilir batarya satın alırken nelere dikkat edilmeli? Taşınabilir şarj aletlerinin hangi özellikleri önemlidir?

Taşınabilir Şarj Aleti satın alırken nelere dikkat edilmeli?
11 Temmuz 2015 - 12:53 'de eklendi ve 772 kez görüntülendi.

Akıllı telefonların gelişiminde bir şey dikkatinizi çekmiyor mu? İşlemciler, hafıza kapasiteleri, ekran çözünürlükleri ve kamera çözünürlükleri her geçen gün katlanarak artarken, aynı hızda gelişemeyen bir bileşeni var bu telefonların; Piller. Daha önce de mercek altına aldığımız pil teknolojileri diğer bileşenler kadar hızlı gelişemiyor. Teknolojinin görece daha yavaş ilerlediği “enerjinin saklanması” konusu elbette üreticileri durdurmuyor; akıllı cihaz geliştiricileri daha uzun pil ömrü için iki yeniliğe yoğunlaşıyor: Daha az enerji harcayan bileşenler ve fiziksel olarak daha büyük kapasiteli piller. Fakat tüm bu büyük hacimli piller ile enerjiyi koklayarak harcayan parçalar dahi her geçen gün artış gösteren e-posta kontrollerine, mesajlaşmalara, mobil oyunlara ve de internette dolaşmaya en fazla iki gün dayanabiliyor. Tabii kullanımın yoğun olduğu zamanlarda yirmi dört saati tamamlamak dahi iyimser bir yaklaşım.

Taşınabilir cihazların çalışma süresini artırma ihtiyacını pratik yolla karşılayan bir ürün türü var: Taşınabilir piller. Taşınabilir piller çeşitli boyutlarda, kapasitelerde ve farklı şekilde şart edilebilir özelliklerde olabiliyor; kredi kartı boyutunda ve acil durumlarda telefonunuza birkaç dakikalık hayat üfleyen taşınabilir pillerin yanı sıra yine aynı bataryayı tam on kez doldurabilecek kadar güçlü taşınabilir piller var. Kendini güneşle şarj edip birden fazla cihaza elektrik sağlayan üniteler de 2015 yılının öne çıkan teknolojik ürünleri arasında. Taşınabilir bir batarya almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklere göz atalım hemen.

Taşınabilir Batarya Satın Alma Rehberi

Taşınabilir şarj ünitesi satın almadan önce dikkat etmeniz birkaç konu var. Bunlardan ilki taşınabilirlik. Bazı taşınabilir şarj üniteleri cebinize sığacak boyuttayken diğerleri taşınabilmek için bir çantaya ihtiyaç duyabilecek kadar ağır ve hacimli. Pilinizi seçmeden önce hamgi amaçla kullanacağınız, taşınabilirlik konusunda size bir fikir verecektir. Kısa süreli ve sadece acil durumlarda ihtiyaç duyacağınız ekstra güç kaynağı için yüksek kapasiteli ve görece hantal bir tasarım yerine küçük boyutlu alternatifleri tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Taşınabilir pilinizin boyutunu ve ağırlığını belirleyen ve seçiminize etki edecek olan bir diğer özellikse pil kapasitesi. Pillerde yaygın olarak kullanılan kapasite birimi mAH. Bu değer güç ünitenizin saatte sağlayabileceği enerjiyi miliamper cinsinden gösteriyor. mAH değeri ne kadar yüksek olursa, taşınabilir pilinizin kapasitesi o kadar yüksek demektir. Kapasiteyi doğrudan etkileyen bir özellik de güç verimliliği. Güç verimliliğinin en az yüzde yetmiş düzeyinde olması taşınabilir bataryalar için olmazsa olmaz; zira kapasiteler ne kadar yüksek rakamlardan oluşursa oluşsun, cihazınıa ulaşacak olan enerji miktarını verimlilik oranı belirleyecektir.

Giriş güç değerleri de taşınabilir pilinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken ve taşınabilir pilinizi ne kadar çabuk dolduracağınızı belirleyen rakamsal verilerden. Bu değerler de ne kadar yüksek olursa, cihazınız o kadar hızlı şarj olacaktır. Bazı taşınabilir güç kaynakları, aynı anda hem kendini şarj edip hem de diğer cihazları şarj edebiliyor. Bu özellik hem taşınabilir şarj ünitesinin bir çeşit USB çoklayıcı özelliğini sunarken bir yandan da farklı cihazları tek seferde şarj edebilme olasılığı sağlıyor. Bu aranan özelliğe sahip olan taşınabilir pillerin diğerlerine göre biraz daha masraflı olmasını bekleyebilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER