Haber Sırası

Tatil sonrası depresyonu ile baş edebilisiniz!

Yorucu bir iş ya da okul yılı sonrası çıkılan yıllık izin dönüşü, hemen hemen herkesin yaşadığı olumsuz ruh hali durumuna tatil sonrası depresyonu adı veriliyor.

Tatil sonrası depresyonu ile baş edebilisiniz!
22 Mart 2016 - 21:20 'de eklendi ve 534 kez görüntülendi.

Yorucu bir iş ya da okul yılı sonrası çıkılan yıllık izin dönüşü, hemen hemen herkesin yaşadığı olumsuz ruh hali durumuna tatil sonrası depresyonu adı veriliyor. Sıkıcı iş dönemi sonrası işe ara verilerek uzun bir dinlenme ve eğlenme sürecine girmek, tatil dönüşü tekrar işe adapte olma konusunda başta stres ve depresyon olmak üzere bir takım sorunlarla karşılaşılmasına neden olabiliyor.

Uzun bir tatil sonrası geri dönülen iş, okul veya günlük rutin hayat nedeniyle kişinin üzerinde oluşan baskı baş ağrısı, sindirim sistemi problemleri, uykusuzluk, iştahsızlık ve konsantrasyon güçlüğü gibi problemlere yol açıyor.

Tatil sonrası depresyonu ne kadar tatsız gibi görünse de, bir takım yöntemlerle kolaylıkla aşılabilir bir problemdir. Bu makalede bunu yapmanın çeşitli ip uçlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Tatil Sonrası Depresyonunun Belirtilerini Tanıyın

Bazı kişiler uzun tatil süreci sonrası günlük rutin hayatlarına geri dönerken hiç bir problem yaşamazlarken, birçoğu ise yaşamaktadır. Tatil sonrası depresyonunun aşağıda yer alan bazı belirtileri bulunmaktadır.

  • Herhangi bir şeye odaklanırken yaşanan yorgunluk veya huzursuzluk.
  • İştah kaybı veya aşırı iştahlı olma hali.,Hüzünlenmek ve gözlerden yaş gelmesi.
  • Geçmiş hakkında kuvvetli duygular hissetmek.
  • Her zamanki işleri yaparken yetersizlik göstermek.
  • Öfkeli olma hali.
  • Aşırı moralsizlik ve buna bağlı olarak depresyonda hissetmek.

Harika Bir Tatilden Sonra Biraz Durgun Olmanız Gayet Normal

Tatilden önceki hayatınıza dönme konusunda kendinizi çok fazla zorlamayın. Mümkünse tatilinizi işe başlangıç tarihinizden bir gün önce bitirmek yerine 2-3 gün önce bitirerek kendinize rutin hayata alışmak için zaman tanıyın.

İşe dönüşte yaşayabileceğiniz uyum sorununa karşı hazırlıklı olun. Bu beklediğiniz bir durum olursa, bir hafta içinde işinize adapte olabilirsiniz.

İş çıkışı sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza zaman ayırarak, gün içinde yaşadığınız stresi üzerinizden mümkün olduğunca atmaya çalışın.

İşe döner dönmez bir sonraki tatilinizin hayallerini kurmak yerine, yaptığınız tatilin size ne kadar iyi geldiğini düşünün ve böyle bir fırsatı bulabildiğiniz için şükredin. Bütün yıl yoğun bir şekilde tatil yapmadan çalışan bir sürü kişi olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Tatil sonrası işe döndüğünüzde geçmiş yıl yapmadığınız bir aktivite edinin. Mesela spor ya da egzersiz yapmaya başlamak sizi formda tutacak ve mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER