Haber Sırası

Tatilinizi boşa harcamayın: Sıra dışı tatil seçenekleri!

Güneye mi kaçsak yoksa yurt dışına mı çıksak gibi sorulardan sıkıldıysanız ve bilime de merak duyuyorsanız, içinizdeki “geek”i heyecanlandıracak oldukça sıra dışı tatil seçenekleri aşağıda sizleri bekliyor!

Tatilinizi boşa harcamayın: Sıra dışı tatil seçenekleri!
01 Eylül 2016 - 23:36 'de eklendi ve 523 kez görüntülendi.

Çalışan insanı hayata bağlayan en önemli unsurlardan birisi tatiller. Tatile çıkmak eğlenceli olsa da, tatil planlama aşaması pek öyle değildir. Güneye mi kaçsak yoksa yurt dışına mı çıksak gibi sorulardan sıkıldıysanız ve bilime de merak duyuyorsanız, içinizdeki “geek“i heyecanlandıracak oldukça sıra dışı tatil seçenekleri aşağıda sizleri bekliyor!

CENTER FOR POSTNATURAL HISTORY / PITTSBURGH

Eğer genetik bilimine ilgiliyseniz ve insanları gerek seçici çoğaltma gerekse genetik mühendislik yollarıyla üretmiş olduğu türlere ilgi duyuyorsanız, Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh şehrinde bulunan Center of PostNatural History isimli müze sizin için biçilmiş kaftan.

Richard Pell tarafından kurulan bu PostNatural müze, çeşitli amaçlar için genetiğiyle oynanmış bir çok farklı canlı türünü barındırmakta. Henüz daha çok genç bir bilim dalı olmasına rağmen gelecekte çok büyük şeyler vaat eden Biyomühendisliğin kökenlerine dair dokümantasyon toplamak ve Biyoteknolojinin doğa ve kültür ile olan ektileşimini incelemek için kurulan bu müze, alanında bir ilk.

Bitki küfüne karşı dayanıklı olabilmesi için kurbağalardan alınan genler ile mutasyona uğratılmış ceviz ağaçları, sütünde örümcek ağlarında bulunan bir protein sentezleyen keçiler, alkolik bir fare sürüsü ve kaburgasız fareler gibi birbirinden ilginç yüzlerce canlıya ev sahipliği yapan müze, bilimin neler yaptığı gerçeğini çok edici örnekler ile bizlere hatırlatıyor.

MERCER MUSEUM / DOYLESTOWN

1800’lü yılların sonları ve 1900’lü yılların başları arasında yaşamış olan Henry Chapman Mercer, insanlığın tarihindeki en kritik gelişmelerden biri olan sanayi devrimine birinci elden tanıklık etti. Mercer döneminin en ünlü antropologlarından birisiydi. Sanayi devri ile endüstriyelleşmeye başlayan yeni dünyanın birçok eski aleti ve geleneksel iş kollarını yok etmeye başladığını fark eden Henry Chapman Mercer, endüstriyel çağ öncesi hayatın unutulmaması için bir müze açmaya karar vererek dönemine ait binlerce aşya toplamayı başardı.

Pennsylvania’nın Doylestown şehrinde bulunan Mercer Müzesi, günümüzde 40.000’den fazla objeye sahip ve kendi alanında dünyanın en büyük müzesi olma özelliğini taşıyor. Minik tereyağı kalıpları, vampir öldürme kitleri ve devasa çırçır makinaları gibi günümüzde unutulmuş binlerce obje, bundan çok değil yaklaşık 100 yıl önce hayatlarımızın ne kadar da farklı olduğunu bizlere gösteriyor.

SOUDAN UNDERGROUND MINE STATE PARK / MINNESOTA

Minnetsora eyaletindeki kuzey ormanlarının içerisinde yer alan ve 19.yüzyılda demir madeni olarak kullanılan bu devasa kompleks, günümüzde dünyadaki en derin fizik laboratuvarlarından birisi olarak hizmet vermekte. Yerin 800 metre altında bulunan Soudan Underground Mine State Park, bilimin en büyük sorularına cevap aramak için yeniden dizayn edilmiş.

Yaklaşık 740 kilometre uzakta bulunan Fermi laboratuvarlarındaki parçacık hızlandırıcının ürettiği atom altı parçacıkları ve nötronları gözlemleyebilmek amacıyla üretilmiş bir dedektöre ev sahipliği yapan Soudan Underground Mine State Park, aynı zamanda evrenin en büyük sırlarından birisi olan karanlık madde üzerinde gerçekleştirilen birçok deneye de ev sahipliği yapmakta.

Kozmik ışımalardan kaçmak için yerin yüzlerce metre altına inşa edilmiş olan bu devasa laboratuvarı görmek ve yerin yüzlerce metre altında unutamayacağınız bir fizik dersi almak istiyorsanız, 10 kişilik özel turlara katılmayı deneyebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER