Haber Sırası

70 yıllık kral öldü!

1946 yılından bu yana Tayland kralı olan Bhumibol Adulyadej öldü. Adulyadej’in ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği olarak açıklandı.

70 yıllık kral öldü!
13 Ekim 2016 - 15:47 'de eklendi ve 298 kez görüntülendi.

1946 yılından bu yana Tayland kralı olan Bhumibol Adulyadej öldü. Adulyadej’in ölüm nedeni akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği olarak açıklandı.

1927 yılında dünyaya gelen ve 89 yaşında hayata gözlerini kapatan Bhumibol Adulyadej, adını dünya tarihine en uzun süre tahtta kalan kral olarak yazdırmıştı. Öyle ki Adulyadej, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in tahta çıkmasından tam altı yıl önce, 1946 yılında Tayland tahtına oturmuştu. Tayland Kralı’nın ölümü dünya basınında geniş yer buldu. Haber ajansları kralın ölümünü son dakika olarak geçti.

Bhumibol Adulyadej, akademisyen bir anne-babanın ikinci oğulları olarak İngiltere’de dünyaya geldi. İki yaşındayken babası ölen Adulyadej, 2. dünya savaşına kadar annesiyle birlikte İsviçre’de yaşadı. Abisinin erken ölümü nedeniyle 19 yaşında Tayland tahtına oturdu. Krallığı süresince Tayland’ın ekonomik olarak kalkınmasıyla ilgili çalışmalar yürüttü. Kültür ve sanata ayrı önem veren kral, entelektüel kişiliğiyle biliniyordu. Tayland’ta yerli halk ve turistlerin krala hakaret etmesi yasaktı.

Tayland’da kraliyet sistemi olduğundan tahta kralın 64 yaşındaki üçüncü oğlu Maha Vajiralongkorn’un geçmesi bekleniyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER