Haber Sırası

Türkiye vergilerle mi ayakta duruyor?

Aşağıdaki söz vatandaşları vergi konusunda bilinçlendirmek ve verginin devlet için ne kadar önemli olduğunu henüz okul çağındayken benimsetmek için kullanılan sözlerden yalnızca bir tanesi.

Türkiye vergilerle mi ayakta duruyor?
03 Mayıs 2016 - 11:07 'de eklendi ve 487 kez görüntülendi.

– Nefestir insanı yaşatan, vergidir devleti kalkındıran.

Yukarıdaki söz vatandaşları vergi konusunda bilinçlendirmek ve verginin devlet için ne kadar önemli olduğunu henüz okul çağındayken benimsetmek için kullanılan sözlerden yalnızca bir tanesi. Doğrudan bakıldığında oldukça etkili, herhangi bir geliri olmayan vatandaşa bile vergi verdirebilecek kadar etkili bir söz…

Türkiye’de neredeyse soluduğumuz hava için bile vergi veriyoruz. En düşük gelir grubu olan asgari ücretli çalışanlardan dahi ciddi miktarda vergi alınıyor. Kamuda çalışan memurlardan tutun, en küçük esnaf bile vergi mükellefi olarak kazandığının vergisini ödemek zorunda. Hatta memurlardan ve işçilerden alınan gelir vergisi doğrudan maaşlarından kesiliyor. Yani ödememe, geciktirme, erteleme, sildirme, affedilme vb. gibi bir lüksleri yok. Ancak koskoca şirketlerin bunları yapma lükslerinin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Memur ve işçilerin maaşlarından yaklaşık 300-500 TL civarındaki bir meblağı her ay devlete vergi olarak geri dönüyor. Çok büyük projelere imza atan ve ülkeye büyük katkı sağladığına inanılan büyük şirketlerin ise 50 Bin, 100 Bin, hatta Milyon TL tutarındaki vergileri bir kalemde silinebiliyor.

Vatandaş 2016 yılına gözünü vergilerle açtı!

Kısa bir süre önce geride bıraktığımız yıl gerçekleştirilen Genel Seçim’ler sonrası hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücrete zam, emekliye zam, polise zam eylemleri birer birer gerçekleşiyor. Ancak tüm bunlar olurken bir yandan da emlak vergisine, tapu harcına, sigaraya, elektriğe, otoyol ücretlerine inanılması güç zamlar yapılıyor. Tüm bunların yanında dünyanın ortalama 1 TL’ye kullandığı 1 litre benzini Türkiye’de hala 4 TL’nin üzerinde bir ücretle kullanıyoruz. Yani dünyada petrolün varil fiyatının 135 dolardan 35 dolara düşmesi Türkiye için hiçbir şey ifade etmiyor.

Tüm bunların nedenini yazı için seçtiğimiz başlıktaki soruya “EVET” diyerek açıklayabiliriz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER