Haber Sırası

Türkiye’de internet altyapısı hala yetersiz seviyede!

Türkiye’de internet kullanım oranı ve internet altyapısıyla ilgili verilere dayalı ayrıntılı bilgileri derlediğimiz haberde, Adil Kullanım Kotası ve internet hızıyla ilgili ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Türkiye’de internet altyapısı hala yetersiz seviyede!
02 Ekim 2016 - 13:09 'de eklendi ve 317 kez görüntülendi.

İnternetin haritasını çıkarmak amacıyla yürütülen güncel araştırma verilerine göre Türkiye’nin %58‘i internet erişimine sahip. Türkiye’nin nüfusunun 80 milyona yaklaştığını da göz önünde bulundurursak yaklaşık 47 milyon insanın internete erişimi olduğunu görüyoruz. Amerika, İngiltere ve Almanya gibi gelişmiş ülkelerde bu oranın %90 civarında olduğunu düşünürsek, internet altyapısı olarak daha kat etmemiz gereken çok yolun olduğunu söyleyebiliriz.

İnternete erişim oranı olarak gelişmiş ülkelerin gerisinde kalsak da, 47 milyon insan oldukça büyük bir miktar ve bu rakam Türkiye’yi internetin en çok kullanıldığı 14. ülke konumuna yerleştirmeye yetiyor. Daha spesifik konuşmak gerekirse Türkiye’den internete bağlanan insanlar, internetin toplam nüfusunun %1,3‘ünü oluşturmakta. Sadece Hindistan ve Çin’in internetin toplam nüfusunun %35’ini oluşturduğunu düşünürsek, %1,3’ün oldukça büyük bir oran olduğunu söyleyebiliriz.

Bu veriler ışığında görebiliyoruz ki Türkiye olarak interneti oldukça sevmekteyiz fakat toplumun internete duyduğu bu ilgiye karşılık internet altyapısı konusunda çok da iyi bir durumda olduğumuzu söyleyemeyiz. Fiber kablo altyapımız güçlendirilmeye çalışılsa da Türkiye’deki internet altyapısının büyük çoğunluğunu halen bakır kablolar oluşturmakta.

Bu altyapı eksikliği nüfusun %40‘lık bir kesiminin internetten mahrum kalmasına yol açarken, internet erişimi olan insanların da internet hızı ile ilgili büyük problemler yaşamasının altında yatan en temel neden. Türkiye’de internet hızı ve Adil Kullanım Kotası konusunda gittikçe yükselen şikayetler de bu durumun bir göstergesi.

Akamai isimli firmanın yayınladığı verilere bakacak olursak, Türkiye’nin 7,2Mbps ile internet hızında 64. sırada yer aldığını görebiliriz. Bir üst sırada yer alan ülke ise 7,3Mbps ile Kenya. Ülkemizde internete duyulan bu yoğun ilgiye rağmen neden bu kadar kalitesiz bir hizmet alındığı sorusu, ISP olarak adlandırılan büyük internet sağlayıcılarına sorulması gereken en önemli soru. Gelin bu durumun biraz daha derinlerine inelim.

Türkiye’de bakır kablo ile alınabilecek en yüksek hız olan 24Mbps hızında internete sahip olabilmek için ödemeniz gereken ortalama ücret yaklaşık olarak 70 lira civarında. İlk bakışta çok yüksek bir ücret gibi gözükmese de bu hesabın içine Adil Kullanım Kotası girdiğinde işler değişmeye başlıyor. Neredeyse her tarifede bulunan AKK, her ne kadar adil olduğunu iddia etse de aslında işler daha karışık.

50GB AKK‘ye sahip 24Mbps’lik bir internet paketi aldığınızda, sizlere vaat edilen 24Mbps internet hızını oldukça kısa bir süre içinde kullanabiliyorsunuz. 24Mbps hızındaki interneti tam kapasite ile kullandığınızda AKK’yi aşmak sadece 4 saat 37 dakika sürüyor. İnterneti hızlı kullandığınız bu 4 saatin ardından internet hızını 1/8’e düşürülüyor. Yani ücretini ödediğiniz internet hızını oldukça kısa bir içinde görebiliyorsunuz.

Türkiye’de internetin kalitesi ile ilgili sorunların üzerine gittikçe görüyoruz ki, yaşanan sıkıntıların çok büyük bir kısmı ISP adı verilen devasa internet sağlayıcılardan kaynaklanmakta. İnternet altyapısının bel kemiğini oluşturan bu ISP’ler aslında internet hakkında sürdürülen güncel tartışmaların birçoğunun temelinde bulunuyor.

İnternet her ne kadar oldukça hiyerarşiden uzak bir yapı olarak inşa edilmiş olsa da, internet trafiğini yönlendiren router’lar arasında hiyerarşi büyük ölçeklerde sorunların doğmasına sebep olabiliyor. Yerel internet sağlayıcıların da gelen veri trafiğini en geniş ölçekte dağıtmaktan sorumlu olan ISP’ler, yükledikleri bu spesifik rol sayesinde aynı zamanda internet trafiğine müdahale edebilme yeteneğine de sahip olabiliyorlar.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER