Haber Sırası

Vazgeçilmez Bir Lezzet: Makarna!

Hem pratik hem de lezzetli bir yemek hazırlamak istiyorsanız çözümünüz makarna olabilir. Makarnanın cinsiyle ilgilenirken sosunu es geçmemek gerekir. Zira lezzetli bir sos biraz araştırma biraz da deneme gerektirir. Kıvamında pişmiş bir makarna ile güzel bir sos ise en lezzetli öğüne dönüşür. Hem ucuz olması hem de kolay ve hızlı hazırlanması makarnayı tam bir kurtarıcı […]

Vazgeçilmez Bir Lezzet: Makarna!
05 Eylül 2016 - 20:54 'de eklendi ve 487 kez görüntülendi.

Hem pratik hem de lezzetli bir yemek hazırlamak istiyorsanız çözümünüz makarna olabilir. Makarnanın cinsiyle ilgilenirken sosunu es geçmemek gerekir. Zira lezzetli bir sos biraz araştırma biraz da deneme gerektirir. Kıvamında pişmiş bir makarna ile güzel bir sos ise en lezzetli öğüne dönüşür.

Hem ucuz olması hem de kolay ve hızlı hazırlanması makarnayı tam bir kurtarıcı haline getirdi. Fakir yemeğidir, bekarların, öğrencilerin ve özellikle pratik yemek yapmayı tercih edenlerin ilk tercihidir. Aslında makarna o kadar geniş bir yelpazeye hitap eder ki, sade ya da kolay bir sosla servis edildiğinde basit ve ucuz bir yemek olurken, somon veya karides gibi deniz mahsulleri veya özel bir peynir sosuyla hazırlandığında krallara layık bir lezzete dönüşür.

Efsanaler, “1295 yılında Çin seferinden dönen Marco Polo sayesinde Batı dünyası makarna ile tanıştı” dese de, makarnanın tarihi Eski Yunan’a hatta daha eskilere uzanıyor. Eski Yunanca’daki “laganon” ve Latince’deki “laganum” sözcükleri, “su ve unun karıştırılarak açılması ve şeritler halinde kesilmesi” anlamına geliyor. Antik Roma filozofu Cicero, Latince “lagan” kelimesinden bahsederken İtalyanca lazanyanın bu sözcükten türediği bilinir. Makarnanın İtalyancası “pasta”dır ve ilk kez 1300’lü yıllarda bu sözcük İtalyan literatürüne girmiş. Yunanca kökenli bu kelimenin anlamı “farina con salsa” yani soslu undur.

Makarna, Avrasya coğrafyasının ortak yiyeceği olsa da, İtalya e Çin mutfak kültürününde özellikle önemli bir yere sahiptir. En çok da İtalya ile özdeşleşmiş olan makarna, her ne kadar İtalyan sofralarının vazgeçilmezi olsa da kesinlikle ana yemek konumunda yer almaz. Yemek birkaç çeşit başlangıç ya da mezeyle başlar. Ardından ana yemek öncesi genelde makarna olan ilk tabak servis edilir. Sonra ikinci tabak yani ana yemek sunulur. Bizde ise makarna veya pilav ana yemeğin yanında yardımcı yemek olarak yer alır.

LEZZET SIRRI SOSUNDA

Makarna dendiğinde akla ilk olarak sos çeşitleri gelir. Bir makarnanın lezzet şölenine dönüşmesi sosunda saklıdır. Kuzey İtalya’da genellikle kremalı soslar kullanılır. Domates, Arabbiata ve Carbonara ise İtalya’nın güneyine aittir. Sos hazırlarken birbirine uygun tatlar bir araya getirmek size kalmış… Domatesi baharatlarla tatlandırmak en kolayı olsa da makarnanıza katacağı lezzet küçümsenemez. Soslu makarna hazırlarken sosu makarna tenceresine değil makarnayı sos tenceresine alarak karıştırmak makarnayı daha lezzetli kılar. Sosun yoğunluğu biraz fazlaysa makarnanın haşlandığı suyla sosu inceltebilirsiniz, böylece makarnanın aroması da sosa geçmiş olur.

MAKARNA PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

Makarna haşlarken kullanacağınız tencerenin büyük olmasına dikkat edin. Zira büyük bir tencere kullanarak makarnanın yapışmasını engellemiş olursunuz, aynı zamanda makarnanın eşit bir şekilde pişmesini sağlarsınız.

Güzel bir makarna yapmak istiyorsanız suyun oldukça fazla olmasına dikkat edin ve mutlaka içme suyu kullanın. Yarım kilo makarna için yaklaşık 6 litre su kullanmanız gerekir. Makarnanın şoklanması ve pişme sürecine uygum sağlaması için iyi kaynamış suyun içine atın. Bu sırada, makarna suyuna bir tatlı kaşığı zeyinyağı ve bir çay kaşığı tuz koymayı unutmayın.

Hem besin değerlerindeki kaybı önlemek hem de gerçek bir İtalyan makarnası yapmak istiyorsanız al dante yani dişe dokunur bırakmanız gerektiğini hatırlayın. Sosunuz için makarna suyundan iki kepçe su ayırın. Böylece hem formu hemde besin değerleri korunmuş olur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER