Haber Sırası

Venedik’te yerel halktan “turist yoğunluğu” protestosu!

Venedik halkı geçtiğimiz cumartesi günü “turist yoğunluğu” nedeniyle bir protesto gösterisi düzenledi. Gösteriye katılanlar “turistleri protesto etmiyoruz, sergilenen yanlış politikayı protesto ediyoruz” dedi.

Venedik’te yerel halktan “turist yoğunluğu” protestosu!
16 Kasım 2016 - 15:31 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.

Venedik’te yerli halk sokağa indi. İsyanın nedeni turist yoğunluğunun yerli halka sıkıntı yaşatmaya başlamış olması. İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlı 118 adanın üzerine kurulu Venedik’te her yıl 9 milyon turist konaklıyor. Bu sayı günübirlik gezmeye gelenlerle 24 milyona ulaşıyor. Protestocular kentteki evlerin daha çok kar getirdiği gerekçesiyle turistlere yüksek fiyatlardan kiralanmasından şikayetçi.

Düzinelerce Venedik sakini geçtiğimiz cumartesi günü turist yoğunluğunun gündelik hayatı olumsuz etkilediği gerekçesiyle protesto eylemi düzenledi. Protesto gösterisine katılanlar eylemde sembolik olarak boş valiz taşıdı.

Venedik’te her şeyin turistlere yönelik hale gelmesinin, yerel halk için market alışverişi gibi günlük ihtiyaçların karşılanmasını da zora soktuğu belirtiliyor. Yaşamın zorlaştığı kentte yerel halk da başka kentlere taşınıyor. 1975’te 175 bin olan yerleşik nüfus, 55 bin kişiye kadar düşmüş durumda. “Elveda Venedik” ve “İkamet hakkımızı geri istiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, “Turistlere karşı çıkmıyoruz ama yerel halk da burada yaşayabilmeli, yetkililerin bunu sağlaması gerekir” diye konuştu.

Venedik’te ikamet eden Andrea Castelli adlı bir vatandaş, “Bu turizme karşı bir protesto değil, şehrin son 40 yılda izlediği politikalara karşı bir protesto” diyerek vermek istedikleri mesajı açıkladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER