Haber Sırası

Yalova’da 6,5 büyüklüğünde deprem testi yapıldı

1999 depreminde en çok can kaybının yaşandığı yerlerden birisi ola Yalova’da 6,5 büyüklüğünde deprem testi yapıldı. Testte aynı özelliklere sahip ikiz binalar kullanıldı.

Yalova’da 6,5 büyüklüğünde deprem testi yapıldı
24 Kasım 2016 - 20:08 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Birbirinin aynı iki binadan kolonları karbon elyafla güçlendirilmiş olanı ayakta kaldı. Diğer ise sarsıntıda tamamen yıkıldı. Test Türkiye’nin depremden en çok can kaybı yaşanan yerlerinden Yalova’da yapıldı.

Yalova’da gerçekleştirilen deprem testinde, 1999 öncesindeki yönetmeliğe uygun ikiz binalar inşa edildi. Kullanılan beton, demir ve diğer malzemelerin oranları da kalitesi de aynıydı. Ancak binalardan birinin kolonları karbon elyaf kompoziti ile sarılarak güçlendirme yapıldı. Projeyi yürüten İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 25 mühendis, binalara 6,5 büyüklüğünde sismik bir hareket uyguladı. Karbon elyafla güçlendirilen bina yıkılmadı.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr.Alper İlki, “Bu binaların özelliği ülkemizdeki mevcut betonarme yapıların özelliklerini oldukça gerçekçi şekilde temsil etmesi. Bunların en başında beton kalitesinin düşük olması ve enine kolonların yetersiz olması gibi zayıflıklar geliyor.” diyerek deprem testinde kullanılan binaların Türkiye’deki birçok bina ile aynı özellikleri taşıdığını vurguladı.

Alper İlki karbon elyaf kompozit sistemi ile ilgili, “Son 15 yıldır İstanbul Teknik Üniversitesi’nde karbon elyaf kompozitlerin betonarme yapıların güçlendirilmesine yönelik kullanımına daire araştırmalarımız devam etmekte.” açıklanmasında bulundu.

Proje, İstanbul Teknik Üniversitesi ve özel sektör tarafından geliştirildi. Şirket yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Berkman’a göre binaların yıkılıp yeniden yapılması daha masraflı.

Test dünyada ilk kez uygulandı. Bu sistemde güçlendirme çalışmaları sırasında yapılar normal işlevlerine devam edebiliyor. Bina kolonları bu sistemle çeliğin 50 katını aşan kuvvet oranında güç ve dirence sahip olabiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER