Haber Sırası

Yeni anayasa teklifinin içeriğinde neler yer alıyor

Ak Parti ve MHP, uzun süredir merakla beklenen yeni anayasa teklifinin içeriği konusunda uzlaştı. Peki, yeni anayasa teklifinin içeriğinde neler yer alıyor?

Yeni anayasa teklifinin içeriğinde neler yer alıyor
01 Aralık 2016 - 21:16 'de eklendi ve 201 kez görüntülendi.

AKP ile MHP arasında uzlaşma sağlanan anayasa teklifinin içeriğinde neler var ve süreç bundan sonra nasıl işleyecek? Ak Parti’nin teklifinde sistemin adı Cumhurbaşkanlığı. Edinilen bilgilere göre teklifle Türkiye Cumhuriyeti’nin başı Türkiye Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı 5’er yıllığına iki defa seçilebilecek. Cumhurbaşkanı seçilen kişinin varsa siyasi partisiyle ilişkisi kesilir hükmü anayasadan çıkarılacak. Böylece teknik olarak Cumhurbaşkanı’nın aynı zamanda parti genel başkanı olabilmesinin de önü açılacak.

Başbakanlık kaldırılacak!

Yürütme yetkisi Cumhurbaşkanı’na verilecek. Bakanlar hem milletvekilleri arasından hem de meclis dışından atanabilecek.

Cumhurbaşkanının iki yardımcısı olması gündemde!

Kabinenin meclise tasarı sunma hakkı olmayacak. Cumhurbaşkanı başkanlık kararnamesi yayınlayabilecek. Cumhurbaşkanı hakkında 367 milletvekilinin imzasıyla soruşturma açılabilecek. Sistemin 2019 yılında yürürlüğe girmesi öngörülüyor.

Ak Parti teklif için imza toplamaya başladı!

Önümüzdeki hafta meclise sevk edilmesi beklenen teklifin, 2017’nin ilk aylarında meclisten geçmesi bekleniyor. 12 maddelik teklif meclis genel kurulunda 330 ve üstünde “Evet” oyu alırsa referanduma gidilecek. Teklif genel kuruldan yeterli oyu alıp geçtiği anda referandum süreci de resmen başlıyor. Anayasa gereği 60 gün sonra sandık kurulabiliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER