Haber Sırası

Yeni bir hırsız polis oyunu: Battlefield Hardline

Battlefield Hardline, Battlefield Hardline sistem gereksinimleri, Battlefield Hardline fiyatı, Battlefield Hardline nasıl oynanır, Battlefield Hardline senaryoları, Battlefield Hardline yorumları…

Yeni bir hırsız polis oyunu: Battlefield Hardline
27 Nisan 2015 - 15:35 'de eklendi ve 783 kez görüntülendi.

Savaş oyunları denince tüm oyuncuların aklına iki oyun gelir: Activision Blizzard’ın yapımcısı olduğu Call of Duty ve Electronics Arts’ın yapımcılığındaki Battefield. Bu iki serinin her yeni oyunu, oyunseverlerin heyecanla beklediği büyük bütçeli Hollywoodvari yapımlar olmanın yanı sıra, en yeni oyun teknolojilerinin de ilk kez boy gösterdiği arenalar adeta. Oyun dünyasındaki bu iki ekolün bir özelliği de milyonlarca oyuncunun aynı anda birbiriyle yarıştığı, sürekli yeni güncellemeler beklediği rekabetçi oyun platformları olmaları. Üstelik Call of Duty ve Battefield, birbirleriyle grafik, oynanabilirlik ve senaryo gibi dallarda da aktif bir rekabet halinde. Uzun yıllar İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan Call of Duty ve Battlefield serisindeki rekabetteki ilk cesur çıkışı, Modern Warfare-Çağdaş Savaş Alanı ile Call of Duty serisi yapmıştı. bu yapımla oyundaki savaş mekaniği bambaşka bir düzenleme ve zaman dilimine taşıyan Call of Duty serisinin bu cesur adımını Battlefield serisi Hardline ile atıyor. Hardline, Battlefield serisinin mekaniğini bambaşka bir mücadelenin; bir hırsız polis kovalamacasının içine atarken, biz oyunculara her iki tarafta da yer alabilme şansını sağlıyor. 19 Mart’ta Playstation 3, Playstation 4, Xbox 360, Xbox One ve PC için çıkan oyunun beta sürecine katılıp oyunun hikaye bölümünü ve çok oyunculu modunu sizler için inceledik!

Battlefield Hardline, seride farklı bir adım atıyor dedik; yapımcı EA Games bu farklılığa oyunun tasarım görevini Dead Space oyunlarından tanıdığımız Visceral Games’e vererek başlattı. Oyunun klasik savaş ve cephe atmosferi yerine hırsız-polis mücadelesini tercih etme kararı da tamamen Visceral Games’e ait. Peki ama bu hırsız polis kovalamacası oyunda nasıl işleniyor?

Hardline, günümüzdeki tüm büyük oyunlarda olduğu gibi iki ana öğeden, hikaye modundan ve çoklu oyuncu modundan oluşuyor. Hikaye modu, “Back to School – Okula Dönüş” adındaki eğitici bölümle başlıyor. Oyunun kontrollerine ve mekaniğine alıştığımız bu öğretici kısım, Miami’de geçiyor ve oyundaki kahramanımız polis memuru Nick Mendoza’yı “karanlık tarafa geçmeden” önceki zamanlarında yönetmeye başlıyoruz. Hikaye modunun ilk dakikalarında oyundaki kilit karakterleri sırasıyla tanırken aynı zamanda küçük bir Miami turundayız. Binalardan parlayan ışıklar, mazgallardan yükselen buharlar ve ıslak asfalt gibi minin ama özenle işlenmiş detaylar, gerçekçi ve mantıklı hareket eden insanlar oyunun ve hikayenin içinde kaybolmanızı sağlıyor daha ilk dakikalarda.

Hikaye modunda oynanabilirliğe dair birçok ayrıntı gizli. Bu ayrıntlardan ilki rozetinizi gösterip şüphelileri sorgulayabilme özelliği. Rozetinizi göstermek aynı zamanda silahlı ve kanlı geçebilecek bir çatışmadan da sıyrılmanızı ve hatta suçluları şiddete başvurmadan tutuklayabilmenizi sağlıyor. Burada ilginç bir mini oyun da var. Şüphelilere panik halinde ce yanlış hızda yaklaşırsanız, bu onların da heyecanlanmasına ve silahlarına davranmasına yol açabiliyor. Bu moddaki diğer ayrıntılar, kelepçeleme, “dur” ihtarı gibi yetenekler. Tüm bu barışçıl detaylar doğru kullanıldığında en az diğer ölümcül silahlar kadar etkili olabiliyor oyunda.

Tek kişilik hikaye kısmındaki önemli bir özellik de fortress – üs modu. Bu modda düşmanalrın olduğu bir binayı ele geçirmeniz ve haydutları etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Bu görevleri nasıl bitireceğiniz ise size kalmış. İster helikopterle binanın çatısına inip, Rambo gibi yenilmez ama gürültücü bir asker tavrıyla suçluları temizleyin, ister bir kedi sessizliğinde tek tek ve yakın dövüşle sessizce hedefinize ulaşın. Her iki uç örnek ve bu iki örnek arasındaki onlarca seçenek bu üslerde uygulanabiliyor. Oyun tarzınıza destek olacak yüzlerce silah ve ekipman da elinizin altında; Hardline’daki hikaye görevlerinde ölüp hedefinize ulaşamamanız durumunda oyun sizi cephaneliğe geri gönderiyor; böylece bambaşka silahlar seçip yeni bir stille aynı görevi tekrar üstlenebiliyorsunuz.

Gelelim oyunun merakla beklenen ve daha şimdiden bir fenomen olan çoklu oyuncu moduna. İlk kez 2013 E3 oyun fuarında görücüye çıkan bu mod, daha oyunun deneme sürecinde yedi milyon aktif oyuncuya ev sahipliği yaptı. Battefield serisinden alışkın olduğumuz aynı anda otuz iki kişinin birbiriyle mücadele ettiği haritalar, Hardline’da yen fikirleriyle dolu. Bu fikirlerden en iyisi şüphesiz “Heist – Banka Soygunu”. Soyguncun ve polis olarak ikiye ayrılan takımda hırsızlar birer milyon dolarlık çantalarıyla bankanın içinde, polisler de zırhlı araçları ile binanın dışında oyuna başlıyorlar. Hırsızlar para dolu çantalarını düşürmeden arabalarla kaçış noktasına ulaşmaya çalışırken polisler de soyguncuları “ölü ya da diri” ele geçirme çabasındalar. Bu çılgın oyun modu hırsızların polisleri alt etmesiyle, otobanda zırhlı araçlarla kovalamacalarla ya da polislerin gaz bombalarıyla hırsızları banka dışına çıkarmadan tutuklamalarıyla son bulabiliyor. Seçeneklerin çeşitliliği olaslıkları artırıyor ve her seferinde benzersiz bir oyun bizi bekliyor “heist” modunda.

Battefiled Hardline atalarından en iyi genleri toplayıp gelecek nesle en iyi şekilde aktaracak, yenilikçi ancak yeni şeyler denerken oyunları oynama sebebimiz “eğlence faktörünü” göz ardı etmeyen çok iyi bir savaş oyunu. Hardline, senaryosu, görselliği ve tabii ki daha şimdiden efsane olan çok oyunculu moduyla kesinlikle oyun arşivinizde yer almayı hak ediyor. Tek yapmanız gereken adalet terazisinin hangi tarafında rol alacağınıza karar vermek.

İyi oyunlar!

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER