Haber Sırası

Yeni bir işletim sistemi deneyimi: Windows 10!

Windows 10 ile birlikte gelen yeni özellikler nelerdir? Windows 10 incelemesi tüm detayları ile haberimizde yer almaktadır.

Yeni bir işletim sistemi deneyimi: Windows 10!
29 Haziran 2015 - 0:22 'de eklendi ve 915 kez görüntülendi.

Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows, son sürümü Windows 10 ile kullanıcılarıyla buluştu. Uzun süredir geliştirilen ve kullanıcı ön izlemesi derlemesi ile bir yıldan uzun bir süredir kullanımda olan Windows 10, bilgisayarların yanı sıra tabletlere, telefonlara ve hattı akıllı devrelere dahi yüklenebilecek.

Windows 10 incelemesine İnternet Explorer’un yerini alan “Project Spartan – Sparta Projesi” ile başlamakta fayda var. Windows 3.1.1’den beri hayatımızda olan İnternet tarayıcısı tarihi boyunca Netscape Navigator, Mozilla Firefox ve Google Chrome gibi alternatifleriyle mücadele edemez durumdaydı. Sparta Projesi kod adındaki yeni tarayıcı İnternet Explorer’ı tamamen unutturma ve rakiplerinden Pazar payı kapma hedefiyle Windows 10’un içine gömülü hale geliyor. Sparta’nın yanı sıra sanal yardımcı Cortana ve parmak izi ya da yüzünüzle oturum açmanızı sağlayan biyometrik güvenlik sistemi Windows Hello, işletim sisteminin göze çarpan yeniliklerinden.

Windows 10 için gelmiş geçmiş en iyi Windows versiyonu demek yanlış olmaz. Kullanıcılar tarafından pek de hoş karşılanmayan Windows 8’den sonra yapılan geliştirmeler kolaylıkla hissediliyor Windows 10’da. Üstelik bu Windows, satış ve piyasaya sürüm tekniği açısından da büyük bir yenilikle geldi. Önceki Windows sürümleri, Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 8 telefon sürümlerinden birini kullanıyorsanız Windows 10’a bir yıl boyunca ücretsiz olarak geçmek mümkün. Bir yıllık ücretsiz geçişin ardından ücretlendirmenin nasıl olacağı ise henüz açıklanmış değil.

Windows 10 project spartan internet tarayıcısı

Windows 10 project spartan internet tarayıcısı

Başlat Menüsü Windows 10 ile geri geldi!

Windows 8, Microsoft için oldukça cesur bir hamleydi. İlk kez 1994 yılında Windows 95 ile kullanmaya başladığımız “Başlat Menüsü” Windows 8 ile birlikte yerini grafik bir arayüze, “başlangıç ekranına” bırakmıştı. Dokunmatik ekranlı cihazlar düşünülerek tasarlanan ve hala birçok kullanıcının alışamadığı bu başlangıç ekranı, tüm programların yanı sıra güncel haberleri, hava durumunu ve sistem yeniliklerini bildiren başlı başına bir arayüz. Metro denilen arayük ekranın tamamını kaplayan uygulamaları nedeniyle aynı anda birkaç iş yapabilmeyi zorlaştırmıştı. Ayrıca bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzda açtığınız başlangıç ekranı, bir anda ekranı kaplayarak yaptığınız işe verdiğiniz dikkati dağıtıyordu.

Bu eleştirileri yerinde bulan Microsoft, Windows 10 ile başlangıç ekranının görsel ve bilgilendirici tarafını, alıştığımız ve sevdiğimiz başlat menüsüyle birleştiriyor. Başlat tuşuna basınca tanıdık başlat menüsü ve sık kullanılan uygulamalar açılıyor. Liste formundaki klasik başlat menüsüne sosyal medya ve haberlere dair küçük kutucuklar iliştirilmiş. Bu “canlı” kutucukların başlat menüsündeki boyutları ve yerleri kolayca değiştirilebiliyor.

Windows 10 başlat menüsü

Windows 10 başlat menüsü

Windows 10 ile bit pazarına nur yağıyor!

Yeni nesil uygulamaların görünümünde de “aklın yolu” seçilmiş Windows 10’da. Windows 8’de işletim sistemine eklenen “live tiles – canlı kareler” ve bunların ekranı kaplayan “metro tarzı” görsel arayüzü eskiden olduğu gibi istediğiniz anda küçültülebilen, yeniden boyutlanabilen ve de sürüklenebilen pencereler haline dönmüş. Bu eskiye dönüş hamlesi, birden fazla pencereyle anı anda çalışmanın hızını da yeni nesil görsellikle birleştiren bir özellik olarak göze çarpıyor Windows 10’da.

Windows 10 Çoklu Masaüstü

Windows 10 Çoklu Masaüstü

Windows 10’da göze çarpan bir diğer yenilik de aslında oldukça eski ve yıllardır beklenen bir teknoloji. Ekranınızın alt kısmındaki siyah bir kutucuk aracılığıyla sanal bir masaüstü oluşturabiliyorsunuz. Yıllardır Linux ve Mac işletim sistemlerinde bulunan bu çoklu masaüstü fikrine Microsoft nihayet ısınmış ve Windows 10’a benzer bir uygulamayı yerleştirmiş. Sanal masaüstleri sayesinde çok daha organize çalışmak mümkün; iş, eğlence, ve kişisel dosyalarınızı ayrı masaüstlerine yerleştirerek birbirine karışmayan çalışma ekranları oluşturabiliyorsunuz. Çoklu masaüstü kullanımı, ilk kez üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyulmazken Windows 10’da kullanılabilir halde kullanıcılara sunuldu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER