Haber Sırası

Yeni çipli kimlik kartları 2017’de herkese dağıtılacak!

“Yeni çipli kimlik kartları ne zaman dağıtılacak?” sorusunun cevabını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verdi! Daha farklı bilgilerin yüklü olduğu kartlar 2017’de dağıtılacak!

Yeni çipli kimlik kartları 2017’de herkese dağıtılacak!
22 Ekim 2016 - 16:46 'de eklendi ve 290 kez görüntülendi.

Şu sıralar dağıtımına 10 pilot ilde devam edilen yeni çipli kimlik kartları, 2017 yılında diğer illerde de dağıtılacak. Kimlik bilgileri paylaşım sistemini kullanan online uygulamalarda yeni kimlik kartlarının tüm illerde dağıtılmaya başlamadan önce gerekli değişikliklerin yapılması bekleniyor.

Çipli kimlik kartlarının dağıtımıyla ilgili yasal düzenleme 27 Ocak 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü girmiş ve yeni kimlik kartları ilk olarak Kırıkkale’de dağıtılmaya başladı. Daha sonra dağıtımın kapsamı genişletilerek 10 ile çıkarıldı. Bu 10 ilde başvuru ve dağıtım işlemleri devam eden yeni kimlik kartlarının 2017 yılında diğer tüm illerde de dağıtılması planlandı.

Pilot uygulama başlamadan önce ilgili illerde nüfus kayıt sisteminin verilerini kullanan diğer resmi kurumlara, sistemlerinde yeni kimlik kartlarına göre gerekli değişikliklerin yapılması uyarısında bulunuldu. Ancak sistemlerini değiştirmeyen kurumlar yeni kimlik kartı alan vatandaşların resmi işlemlerde mağdur olmasına neden oldu.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, öncelikle 10 pilot ildeki resmi kurumun daha sonra ise tüm illerdeki resmi kurumların sistemlerini yeni kimlik kartlarına göre değiştireceğini bildirdi.

Yeni kimlik kartlarının farkı nedir?

Yeni kimlik kartlarının nüfus cüzdanlarına göre farkları arasında önceki soyadı, doğum yeri, medeni hali ve kan grubu gibi bilgilerin fiziki olarak görünmeyip, karttaki çipte yüklü olması. Bunun dışında yeni kimlik kartlarında ıslak imza, uyruğu, kartın geçerlilik tarihi, cinsiyeti ve biyometrik veri gibi bilgiler yüklü olacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER