Haber Sırası

Yeni KHK ile göreve iadeler yapılacağı iddia ediliyor!

“Yeni KHK ne zaman yayınlanacak?” ve “Yeni göreve iadeler olacak mı?” sorularına CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay cevap verdi.

Yeni KHK ile göreve iadeler yapılacağı iddia ediliyor!
30 Kasım 2016 - 15:40 'de eklendi ve 488 kez görüntülendi.

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, katıldığı bir programda yeni bir kanun hükmünde kararname (KHK) ile açığa alınan öğretmenlerden bazılarının göreve iade edilebileceğini açıkladı. Balbay, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde açığa alınan 7 bin öğretmenle ilgili incelemelerin devam ettiğini ve yakında yayınlanacak yeni KHK ile bazı öğretmenlerin göreve iade edilebileceğini belirtti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile birlikte, art arda KHK’lar yayınlanmış ve başta askerler ve polisler olmak üzere birçok kamu görevlisi görevlerinden ihraç edilmişti. Daha sonra yayınlanan bazı KHK’lar ile de göreve iade edilen kamu görevlileri oldu. Son olarak 25 Kasım’da 6 bin 7 öğretmen göreve iade edilmişti.

Sözcü’de yer alan habere göre CHP Milletvekili Mustafa Balbay, MEB yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde Bank Asya’da hesabı olan öğretmenlerin incelendiğini, özellikle 17-25 Aralık soruşturması sonrasında Fethullah Gülen’in “paranızı Bank Asya’ya yatırın” talimatından sonra bu bankaya para yatıranların FETÖ ile ilişkilendirildiği bilgisinin kendisine verildiğini belirtti. Ayrıca KHK ile açığa alınan ilk 10 bin öğretmenden 6 bin öğretmenin geçtiğimiz günlerde göreve iade edildiğini hatırlatan Balbay, hala incelemenin devam ettiği 7 bin öğretmenden yarısına yakınının göreve iade edilebileceğini aktardı.

Askerlerde Göreve İade Bekliyor!

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi sırasında, birliklerinde rutin nöbetlerini tutmakta olan ve darbeden haberi olmayan subay, astsubay ve uzman erbaşlar ile darbeci amirleri tarafından tatbikat ya da eğitim bahanesiyle göreve çağrılan askerlerden birçoğu da TSK’dan ihraç edildi. Ayrıca bu askerlerin büyük bir bölümü suçsuz oldukları halde hala tutuklu olarak cezaevlerinde yatıyor. Darbe girişimi ve FETÖ ile hiçbir ilgisi olmayan askerler ve aileleri adalet sisteminin bir an önce işlemesini ve yakınlarının cezaevlerinden tahliye edilerek göreve iade edilmelerini bekliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER