Haber Sırası

Yeni Kimlik Kartları Ne Kadar Güvenli?

Merakla beklenen Çipli kimlik kartlarının dağıtımına başlandı. Peki Çipli kimlik kartları ne kadar güvenli.

Yeni Kimlik Kartları Ne Kadar Güvenli?
29 Nisan 2016 - 18:30 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

292013 yılında Bolu ilinin pilot bölge olarak seçilmesi sonrası tanıtılan yerli teknoloji kullanılarak üretilen yeni kimlik kartları çipli sistem olarak tabir edilen sistemden üretildiği açıklandı. Başbakan yardımcısı tarafından yapılan açıklamada ülke genelinde 2018 yılının sonuna doğru bütün vatandaşların çipli yeni kimlik kartlarına geçiş yapmış olacağı belirtildi.

Çipli Yeni Kimlik Kartı Nedir?

Kimlik Kartlarının en büyük özellikleri arasında birçok ülkede uygulanan vizesiz dolaşımlar da yeni kimlik kartları aynı zamanda pasaport olarak da kullanılabileceği açıklandı. Yine aynı şekilde yeni kimlik kartlarının ülkemizde ehliyet olarak geçerliliği olacak.

Yeni kimlik kartları kişiye özel olarak sertifikalandırılacaktır. Kartın üzerinde vatandaşlara ait bütün nüfus bilgileri bulunacak. Yeni Kimlik kartları E-devlet hizmetlerinde, eczane, aile hekimliği ve kimlik bilgileri ile çalışan otomasyon sistemlerinde de kullanılabilecek.

Yeni Kimlik Kartları Güvenli mi?

Teknoloji ile gelişen bir sistem kullanmaya başladığınız zaman herkesin aklına ne kadar güvenli olacağı sorusu gelmektedir. Yeni Çipli Kimlik Kartları TUBİTAK tarafından geliştirilen şifreleme yöntemi ile oluşturulmaktadır ve her kartın kendi DNA bilgisi olacağın bir çok usulsüz ve mağduriyet oluşturacak faktörlerin önünde geçileceği açıklandı. Aynı zaman Kimlik Kartını kaybeden bir vatandaş çok kolay adımlar ile Kimlik Kartını uzaktan Bloke edebilecek.

Kimliklerin içinde parmak izi, avuç ve damar izi gibi bir çok kişiye özel imzalarda eklenecektir.

Fakat dijital sistemlerde %100 güvenli diye bir tabir kullanılmaktadır. Teknolojinin iyi alanda gelişme hızı kadar kötü alanda da gelişme hızını unutmamak gerekir. Dünya genelinde bir çok teknoloji çok güvenilir diye tanıtıldıktan kötü niyetli kişiler tarafından kötü yönleri ile kullandığını duymuşuzdur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER