Haber Sırası

Yenidoğan Bebeklerde Sindirim Problemi ve Tıkanıklıklar

Bu günkü yazımızda sizlere ; Yenidoğan bebeklerde sindirim sistemi ne zaman gelişir sorusuna yanıt verip, bebeklerde sindirim sistemi bozuklukları ve bağırsak gelişimi ne zaman tamamlanır sorusuna cevap vereceğiz.

Yenidoğan Bebeklerde Sindirim Problemi ve Tıkanıklıklar
07 Ocak 2017 - 3:36 'de eklendi ve 282 kez görüntülendi.

Bebeklerin sindirim sistemi anne rahmindeki gelişim esnasında bir çok değişimden geçerek olgun şeklini alır. Bu değişim ve gelişim sırasında ki hatalı gelişimler sonucu ortaya çıkan doğumsal darlık ya da tam tıkanıklıklar, yeni doğan bebeklerin en sık rastlanan acil cerrahi müdahale gerektiren sindirim hastalıklarıdır.

Bu doğumsal tıkanıklıklara en çok iki uçta, yani yukarıda yemek borusu, aşağıda makat seviyesinde rastlanır. İnce bağırsaklara ait tıkanıklıklar da sık görülenler arasında yer alırlar. Kalın bağırsağın son bölümünün, sinir hücrelerinin iyi gelişmemesine bağlı olarak daralması ile ortaya çıkan Hirschsprung hastalığı ve mekonyum ile ortaya çıkan tıkanıklıklar da oldukça sık görülürler. (Mekonyum=Bebeklerin doğduktan sonraki ilk Telinlerde çıkardıkları siyahımsı kaka. Normal kilolu ye- nidoğanların %96’sı bunu ilk 24 saat içinde çıkarırlar).

Doğum sonrasında bebeklerde sindirim problemi ve tıkanıklıklar üç tipik belirti verirler:

  1. a) Safralı kusma,
  2. b) Karın şişliği,
  3. c) Mekonyumun ilk 24 saatte çıkarılmaması.

Bu belirtilerin olduğu bebeklerde aksi ispatlanıncaya kadar barsak tıkanıklığı olabileceği düşünülmeli ve bebek vakit geçmeden doktora danışılmalıdır. Yeni doğan bebekler de sindirim sistemi tıkanıklıklarında ayrıca şu belirtiler de olabilir:

  • Solunum sıkıntısı,
  • Aşırı tükrük salgısı,
  • Mamalarının beslenir beslenmez kusulması,
  • Beslenmeler esnasında boğulma krizleri (bu son üç belirti yemek borusu ve mide çıkışı tıkanıklıkları için, yani üst uca yakın tıkanıklıklar için tipiktir).

Daha önce de belirttiğim gibi bebeklerin sindirim sistemi tıkanıklıklarının %50 kadarı yemek borusu ve makata ait olanlarıdır. Her ikisinin de tanısı çok kolay olur

Doğumsal anormalliği olan bebeklerde daima araştırılması gereken bir konu diğer sistemlerinde de başka bir anormallik olup olmadığıdır. Örneğin makatı kapalı doğan çocuklarda idrar yollan da mutlaka araştırılır.

Yemek borusu tıkalı olan bebeklerde kalpte delik olup olmadığına bakılır. Bebeklerin yaşama şansım etkileyen faktörlerden bir tanesi esas tıkanıklığa ilave olarak başka bir anormalliğin olup olmadığıdır.

Diğer bir faktör de bebeğin erken doğum veya düşük kilolu doğmuş olmasıdır. Sindirim sistemi tıkalı bebeklerin üçte biri böyledir. Önemli olan bebeklerin, hastalıkları erkenden tanınarak kustuklarım akciğerlerine kaçırıp ağır zatürrelere yakalanmadan, bir an önce çocuk cerrahlarının ellerine ulaştırılmalarıdır.

Çocuklarda Sindirim sistemi tıkanıklıklarının her türlüsünün cerrahi yöntemlerle tedavi imkanı vardır ve bu bebeklerin %75-95’i ameliyattan sonra normal birer çocuk olarak yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER