Haber Sırası

Yirmi Yaş Dişleri Çekilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir

Yirmi Yaş Dişleri çekilmezse ne gibi zararları olur? Yirmi yaş dişinin çekilmesi gerekir mi? Yirmi yaş dişleriyle ilgili tüm bilgiler haberimizde.

Yirmi Yaş Dişleri Çekilmezse daha büyük sorunlara yol açabilir
06 Ekim 2015 - 16:40 'de eklendi ve 631 kez görüntülendi.

Yirmi yaş dişleri tam olarak çıkamadığı ya da yarı gömülü olarak tabir edilen bir kısmının çıktığı durumlarda ağızda uzun süre kalırsa, dişetinin altında gıda birikmesine sebep olur. Bu durum, rahatça temizlenemeyen bu bölgede ağız kokusuna ve bir kısmı çıkmış olan yirmi yaş dişinin kolaylıkla çürümesine sebep olur.

Bazen pozisyonu nedeniyle düzgün çıkmayan yirmi yaş dişi, bir öndeki dişe yaslanabilir ve zarar verebilir. Etrafında kist oluşabilir. Bu kist enfekte olabilir. Kemikteki enfeksiyon komşu dişe zarar verdiği için her iki dişin de çekimine neden olabilir.

Gömülü dişler, bazen sessizce yıllarca durabildikleri gibi bazen de yüzde şişliğe ve ağzın kilitlenip zor açılmasına neden olabilir. Çıkmaya çalışan yirmi yaş dişi, yandaki dişlere baskı yaparak ön bölgedeki dişlerde çapraşıklığa ya da var olan çapraşıklığın artmasına sebep olabilir.

Gömülü diş alınmadan öndeki dişlere kaplama ya da köprü yapılacaksa kaplamaların yapılmasından sonra oluşabilecek bir enfeksiyon nedeniyle yirmi yaş dişinin çekilmesi gerektiğinde, kaplama ve protezlerin uyumunda bazı sorunlara sebep olacaktır. Özellikle hiç dişi kalmamış kişilerde, dişin çıkmasına engel kalmadığında, bu dişler hareket edip yukarı doğru çıkabilmektedir.

İşte, yaşlılarda “peynir dişi”, “100 yaş dişi” denilen ve genelde gömülü kalan dişlerin çıkması, protezin altında vuruk ve ağrılara sebep olabileceğinden bu dişlerin protezden önce kontrol edilip gerekiyorsa alınması uygun olabilir.

Gömülü ya da yarı gömülü dişlerin etrafında kistler oluşabilir. Kistler çok büyüdüğünde çenede kendiliğinden kırıklar oluşabilir. Kistlere bağımlı ya da tamamen bağımsız tümörler görülebilir. Gömülü dişlerin etrafındaki oluşumlar ve yapılar, diş hekimleri tarafından çok dikkatlice incelenmelidir. Eğer yirmi yaş dişinin üzerindeki diş eti birkaç ayda bir kabarıyor ve tekrarlayan diş ve diş eti iltihabına sebep oluyorsa, çekilmeleri daha uygun olacaktır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER