Haber Sırası

Zorunlu Bireysel Emeklilik de Kaç Lira Kesilecek ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde Kesinti Miktarı tüm çalışanların aklına takılan sorunlardan bir tanesi. Zorunlu BES ile birlikte asgari ücretli dahil maaşlardan ne kadar kesilecek ? Devlet katkısı ne kadar olacak ? işte merak edilen soruların cevabı

Zorunlu Bireysel Emeklilik de Kaç Lira Kesilecek ?
09 Ocak 2017 - 10:39 'de eklendi ve 404 kez görüntülendi.

Zorunlu Bireysel Emeklilik yasası 1 ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Yaklaşık 14 milyon çalışanı ilgilendiren yasa sadece kamu görevlilerini değil asgari ücretli de dahil tüm çalışanları ilgilendiriyor. Herkesin aklında tek soru var Zorunlu Bireysel Emeklilik de Kaç Lira Kesilecek ? BU konuda yaptığımız araştırmalarımızı yayınlıyouz !

Özellikle asgari ücret alıp zorunlu bireysel emekliliğe dahil edilen özel sektör çalışanı kara kara düşünüyor. Sadece işçi değil işvereninde aklında bir çok soru işareti var. Peki zorunlu bireysel emeklilik işverene bir yük getirecek mi ? daha fazla pirim yatırmasına neden olacak mı ?

Sistem iş verene maddi anlamda bir yükümlülük altına sokmuyor. Bireysel emeklilik sisteminden kesilen mebla çalışanın hak ettiği net kazancından kesileceği için iş verene durumu takip etmek kalacak. Ayrıca İşverenin yasaya göre yükümlülüklerine uymaması halinde, yanında çalıştırdığı her çalışanı için tazminat ödeyecek.ve ilgili bakanlıkça 100 TL idari para cezası uygulanacak.

Devlet Birikime Katkı Sağlayacak !

 

Açıklanan verilere göre zorunlu bireysel emeklilik yasası ile birlikte devlet %25 oranında birikime katkı sağlayacak. Bu durumu açıklayacak olursak; Aylık 100 lira Zorunlu bireysel emeklilik için yapılan kesinti hesaba (100 liranın %25 i 25 lira eder ) 125 lira olarak geçecek ve devlet 25 lira katkı sağlamış olacak. 200 liralık kesinti sonrası 50 lira devlet katkı sağlamış olacak.

Devlet tarafından yapılacak katkı payı bununla sınırlı değil ! Bildiğiniz gibi Zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılım zorunlu fakat çıkmak serbest devlet çıkışları önlemek için cayma hakkını kullanmayanlara 1 defaya mahsus 1.000 lira destek verecek.

Devlet tarafından yapılacak katkı payı bununla sınırlı değil ! Ayrıca sistemde en az 10 yılını tamamlayan ve birikimini maaş olarak almak isteyenlere devlet tarafından toplam birikimin %5 i kadar bir katkı daha verilecek. ( Yalnız maaş almak için yaş haddini beklemek koşulu ile )

Zorunlu bireysel emeklilik de devlet katkısının VERİLMEYECEĞİ DURUMLAR !

İlk 3 yıl içerisinde öyle yada böyle nedenlerden dolayı zorunlu bireysel emeklilik sisteminden çıkanlara herhangi bir devlet desteği yok ! katkı hak edişleri ise ;

3-6 yıl sistem içinde kalan bu süre içinde ayrılanlar  yüzde 15

6-10 yıl sistem içinde kalan bu süre içinde ayrılanlar  yüzde 35

10 yılını dolduranlar için yüzde 60

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak.

Zorunlu Bireysel Emeklilik de Kesinti Miktarı Ne Kadar ?

Sisteme dahil olan çalışandan kesilecek olan pirim miktarı prime esas kazancın yüzde 3’ü kadar olacak. Bu oranın artırmaya ve azaltmaya yetkili olan tek kuruluş ise bakanlar kurulu olacak.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde en az kesinti asgari ücretlilerden olacak. 53 lira kesilecek olan asgari ücretli maaşı geçen seneye göre düşmesi kesinleşti. Sistemde en yüksek kesintinin ise 340 lira olacak. Mükellefler bu tutarın üstüne çıkabilecek fakat bu kesintilerin altına düşemeyecek.

Aylık prime esas kazancı 2000 lira olan kişiden 60 lira kesilecek

Aylık prime esas kazancı 3000 lira olan kişiden 90 lira kesilecek

Aylık prime esas kazancı 4000 lira olan kişiden 120 lira kesilecek

Aylık prime esas kazancı 5000 lira olan kişiden 150 lira kesilecek

Bireysel Emeklilik Aklınıza Gelen Sorulara daha detaylı cevap bulabieceğiniz Zorunlu BES Kimleri Nasıl Kapsayacak yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları yorum bölümünden bizlere sorarak BES ile ilgili merak edilenlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER