Haber Sırası

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsayacak ?

Zorunlu bireysel emeklilik 2017 yılı ocak ayı itibari ile yürürlüğe girdi. Peki bu sistem nasıl işleyecek ? Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsayacak ? Ne zaman pirim kesintileri uygulanacak ? İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevabı ?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsayacak ?
08 Ocak 2017 - 9:09 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

2017 yılına girdiğimiz şu günlerde meraka beklenen Zorunlu Bireyse Emeklilik yasası yürürlüğe girecek. Asgari ücretle çalışanlar dahil tüm kamu ve özel sektörünü kademeli olarak kapsayacak olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi bazı çevreler tarafından beğenilse de memur sendikaları tarafından tepki ile karşılandı.

Bireysel emeklilik sisteminin hali hazırda yürürlükte olmaması, hala tartışılan bir durum olması, kamu ve özel sektör çalışanlarının yasa çıkış sürecinde yeterli bilgilendirilmemesi düzenleme ile ilgili kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Kimleri Kapsayacak ? Bu sistem ile ne kadar kesinti uygulanacak ? İsteyen bu istemden çıkabilecek mi ? Memurlar zorunlu bireysel emeklilik sistemine ne zaman dahil edilecek ? işte merak edilen tüm soruların cevabını sizin içiçn araştırdık ve kaleme alıyoruz.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi  ( ZBES ) Neden Çıkarıldı ?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili 2016 yılı aralık ayı itibari ile yapılan kanun değişikliği ile birlikte yeni değişiklikle yürürlüğe girdi. Bu güne kadar isteğe bağlı olan Bireysel emeklilik artık zorunlu hale getirildi. Bundan sonra ise tüm  kamu ve özel sektürü kademeli kapsayacak olan sistem neden yürürlüğe girdi ? Yapılan düzenleme ile birlikte devlet 2 konuda tedbir almış görünüyor

  1. Yetersi olan iç tasarruf miktarını artırarak vatandaşların tasarruf yapmasını sağlayacak
  2. Yapılan kesintiler bankalarda kalacağı için çok büyük bir gelir kaynağına dönüşmesi öngörülüyor.
  3. Özellikle enflasyonla birlikte kamu emekli maaşları yıldan yıla eriyip gitmekte ve emekliler işi bıraktıktan sonra bile çalışmaya devam etmektedirler. Yapılacak bu düzenleme ile birlikte emekli olacaklara ilave bir gelir düşünülmekte

Kimler Zorunlu BES Sistemine Ne Zaman Girecek ?

Sistem yasama halinde ilken sadece kamu çalışanları dışındaki özel sektör de çalışanlar için zorunlu olacağı konuşulurken yasanın çıkması ile birlikte sisteme kamu çalışanlarının da dahil edildiğini gördük Toplam olarak 14 Milyon çalışanı etkiletecek olan Zorunlu bireysel emeklilik ilk olarak 1 ocak 2017 itibari ile 1000 ve üzeri olan özel sektör kurumları sisteme geçecek. 1 nisan 2017 tarihinde ise Memurlar ve 250-1000 çalışanı olan özel sektör kurumları sisteme dahil olacaklar. 1 Temmuz 2017 tarihi itibari ile mahalli idareler 1 ocak 2018 tarihinde ise Kamu İktisadi teşebbüsleri sisteme dahil edilecek olup  sisteme girişler kademeli olarak gerçekleştirilmiş olacak.

( ZBES )Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İle Ne Kadar Kesinti Olacak

Kamu ve özel sektörde çalışanların maaşlarından  prime esas olan kazanca göre kesintiler yapılacak. Buna göre prime esas kazancın yüzde %3 ü  kadar kesinti uygulanarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Bu oranlar hakkında değişiklik yapmaya artırmaya veya azaltmaya Bakanlarkurulu karar verecek.

Bu %3 lük kesiti baz alındığında en düşük Bireysel emeklilik kesintisi 53 lira ( asgari ücretliler için ) en yüksek kesinti ise 340 lira olarak başlayacak.

Maaşınız 2000 lira ise 60 lira

3500 lira ise 105 lira

5000 lira ise 150 lira her ay kesilerek zorunlu bireysel emeklilik sistemine aktarılacak.

 

Sisteme Dahil Olanlara Maaş Ne Zaman Ödenecek?

Sisteme girenlere maaş veya geri ödeme belirli bir yıldan sonra yapıabilecek. ZBES’de ödenilen pirim birikimlerinin karşılığını isteyen taksitle isteyen ise toplu olarak alabilecek. Fakat bunun için 56 yaş ve 10 yıl sınırı bulmaktadır. Yani 56 yaşından ve 10 yıldan önce bu sistemden maaş alamamaktasınız.

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER