Haber Sırası

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor!

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Kar lastiği uygulaması zorunlu mu? Son günlerde sürücülerin merak ettiği kar lastiği ile ilgili soruları cevapladık…

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor!
28 Kasım 2016 - 22:07 'de eklendi ve 389 kez görüntülendi.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’tan itibaren yolcu ve yük taşıyan tüm ticari araçlar için zorunlu hale geliyor. Kış lastiği olmadan trafiğe çıkan araç sahiplerine ise 602 TL para cezası uygulanacak. Ancak uzmanlar zorunlu olmasa da tüm sürücülerin kış lastiği kullanmasını öneriyor.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Ethem Genim, yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki farkı “Yaz lastikleri zemin soğuk olduğu için daha geç ısınır ancak ısınmayan lastik tutunmaz. Bu nedenle kış mevsiminde kış lastiği kullanılması gerekir. Kış lastiğinin kenarlarında zeminde biriken suyu tahliye eden kanallar var, dolayısıyla zemindeki tutunmayı devam ettiriyor” diyerek açıklıyor.

Yaz lastiği, 4 Mevsim lastiği ve Kış Lastiği Testi

Aşağıdaki videoda yaz lastiği, 4 mevsim lastiği ve kış lastiği arasındaki farkları gösteren bir test izleyeceksiniz. Testte kullanılan kırmızı araçta yaz lastiği, beyaz araçta 4 mevsim lastiği ve siyah araçta ise kış lastiği takılı.

Kasım ayı itibariyle kış lastiği fiyatlarına yaklaşık yüzde 7 oranında zam gelmiş durumda. Doların yükselişi ve vergi artışı ile birlikte kış lastiği fiyatlarının daha da artması bekleniyor.

Havaları soğumasıyla birlikte gelen yağışlara karşı kış lastiği kullanmak önemli. Ancak gizli buzlanmaya karşı ek önlemler almak gerekiyor. Ethem Genim, “Gizli buzlanmadan dolayı otomobil kayarken direksiyonu düz tutmak önemli” diyerek sürücüleri uyarıyor ve “gizli buzlanma olan yol parlar, bu durumda sürücüler panik olmadan direksiyonu düz tutmalıdır.” diyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER